Kubeczek Menstruacyjny a kobiece zdrowie

Kubeczki Menstruacyjne a zdrowie kobiety

Kubeczek menstruacyjny  wzbudza bardzo duże zainteresowanie, wielokrotnie pytaliście mnie o opinię. Wśród plusów wymienia się przede wszystkim wygodę stosowania i względy ekologiczne. Wciąż pozostaje wiele pytań i niejasności. W końcu znalazłam rzetelne -> badanie na dużej grupie kobiet. Przekonuje do używania kubeczka, ale też wymienia jego wady, szczególnie powinniście być czujne na skutki uboczne.

“W 13 badaniach 73% (łączne oszacowanie: n = 1144) uczestników chciało kontynuować używanie kubka menstruacyjnego po zakończeniu badania” – dowód na to, że kubeczek jest chętnie wybieranym środkiem higienicznym podczas menstruacji.

W badaniu tym porównuje się przeciekanie kubeczka z innymi produktami higienicznymi. Często martwicie się o to, że będzie przeciekał, jednak wskazuje się, że zgłaszany wyciek jest podobny jak w przypadku stosowania np. tamponów lub wkładek.

“porównania między kubkami menstruacyjnymi a zwykłymi produktami dla głównego wyniku wycieku, a zgłaszany wyciek był podobny lub niższy dla kubków menstruacyjnych niż dla jednorazowych wkładek lub tamponów”

Stosowanie kubeczka nie wpływa negatywnie na  florę bakteryjną pochwy. “Zastosowanie kubka menstruacyjnego nie wykazało niekorzystnego wpływu na florę pochwy (cztery badania, 507 kobiet).” Skutki uboczne stosowania kubeczka menstruacyjnego mają miejsce, są poważne, trzeba o tym wiedzieć, że mogą się pojawić, jednak jest to bardzo malutka liczba.

“Zidentyfikowaliśmy pięć kobiet, które zgłosiły silny ból lub rany pochwy, sześć zgłoszeń alergii lub wysypek, dziewięć dolegliwości ze strony dróg moczowych (trzy z wodonerczem) i pięć zespołu wstrząsu toksycznego po użyciu kubka menstruacyjnego.

Przemieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej zgłoszono u 13 kobiet, które korzystały z kubka menstruacyjnego (osiem w opisach przypadków i pięć w jednym badaniu) od 1 tygodnia do 13 miesięcy od założenia wkładki wewnątrzmacicznej.”

Lancet Public Health. 2019 Aug;4(8):e376-e393. doi: 10.1016/S2468-2667(19)30111-2. Epub 2019 Jul 16. Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis.

“Pomimo tego, że jest to bezpieczne urządzenie, mogą wystąpić problemy z kubkiem menstruacyjnym i uważamy, że mechanizmem tego obrazu klinicznego było zewnętrzne ściśnięcie prawego moczowodu przez kubek. Kontrola bólu u tego pacjenta była trudna i udało nam się rozwiązać problem z usunięciem urządzenia.” Int J Surg Case Rep. 2018;46:28-30. doi: 10.1016/j.ijscr.2018.04.002. Epub 2018 Apr 9. Is the menstrual cup harmless? A case report of an unusual cause of renal colic

Należy również wziąć pod uwagę stosowanie kubeczków przy obniżeniach narządów miednicy mniejszej i osłabieniu ścian/y pochwy. Przyleganie kubeczka może być niepełne, może się odsysać lub ulegać przemieszczeniu.

W trosce o zdrowie dna miednicy nie przyj wyjmując kubeczek, ani nie ciągnij mocno, najpierw podważ go palcem a potem delikatnie wyjmij. U niektórych kobiet może się pojawić podwyższone napięcie mięśni przy noszeniu kubeczka, jeśli dotyczy to Ciebie i obserwujesz napięcie/ból podbrzusza podczas noszenia kubeczka a po wyjęciu to uczucie ustaje to sugeruję wybrać inne środki higieniczne.

Poniższe wnioski są moimi własnymi, opartymi na praktyce z gabinetu oraz wyciąganiu wniosków na podstawie anatomii.

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Wlsnsie odczuwam ból podbrzusza przy noszeniu kubeczka. Kupiłam naprawdę mały (teen size) ale może to nie dla mnie ?

  2. Wczoraj pierwszy raz zaaplikowałam kubeczek. Odczuwam ból podbrzusza kilkanaście godzin po wyjęciu kubeczka. Mam teraz problem z wypróżnieniem i uczucie rozdęcia. Nigdy podobnego rodzaju bólu nie doświadczyłam. Kubeczek mógł być za duży i zbyt twardy. Mam niecałe 1,6m wzrostu i kupiłam kubeczek Facelle z Rossmana w rozmiarze S. Dodatkowo okres mam bardzo obfity, kubeczek wypełnił się w 2/3 w ciągu 2,5h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Podstępna endometrioza

Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. Jakie są objawy choroby i co może niepokoić? To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
Czytaj