- Czy kiedykolwiek przeszłaś operację jamy brzusznej?
- Czy miałaś laparotomię?
- Czy miałaś poród przez cesarskie cięcie?
- Czy przeszłaś zapalenie jajników?
- Czy często miewasz zapalenia pęcherza?
- Czy odczuwasz przewlekłe bóle w okolicy brzucha lub podbrzusza?
- Czy odczuwasz przewlekłe bóle w kręgosłupie w odcinku piersiowym lub lędźwiowo – krzyżowym?
- Czy masz trudności z zajściem w ciążę?
- Czy Twoje miesiączki stały się bardziej bolesne?
- Czy współżycie stali się bardziej bolesne?
- Czy Twoja blizna/blizny bolą?
- Czy wokół blizny odczuwasz mrowienie lub masz zaburzone czucie?
- Czy blizna „ciągnie” przy jakichkolwiek ruchach?
Jeśli chociaż więcej niż raz odpowiedziałaś tak ➡️ spotkaj się z fizjoterapeutą na terapię blizny
Zrosty – mogą wytworzyć się po każdej operacji naruszającej otrzewną, po cesarskim cięciu a także po małym zabiegu laparoskopowym. ?Zrosty przybierają postać pasm i błon o różnej strukturze – od cienkich i prawie przeźroczystych do litych, grubych i gęstych. Proces tworzenia się zrostu (adhezji) zaczyna się tuż po uszkodzeniu błony otrzewnowej.
„Zraniony” nabłonek chce się szybko zregenerować. Od brzegów ubytku ku jego środkowi rozwija się skrzep, który zamyka naczynia krwionośne, a następnie są odbudowywane połączenia międzytkankowe. ? W uszkodzonym miejscu gromadzi się gruba warstwa włóknika, który ulega tzw. fibrynolizie, czyli rozpuszczaniu.
Jeśli proces odbudowy nabłonka przebiega bez zakłóceń, w efekcie fibrynolizy złogi włóknika znikają prawie całkowicie, a blizny powstałe w ich miejscu są niewielkie.
?Jednak przy bardziej rozległych uszkodzeniach albo np. przy dużym przeciążaniu tkanek (dźwiganie) „odtwarzanie” nabłonka postępuje znacznie wolniej. Wtedy włóknik zaczyna pokrywać lub sklejać (ze sobą albo z błoną otrzewnową) narządy znajdujące się w jamie brzusznej. ❗️Zrosty są bardzo podstępne.
Mogą latami nie zakłócać funkcjonowania poszczególnych narządów i nie powodując żadnych dolegliwości. Ale również potrafią wywoływać przewlekły lub nawracający, w różnych odstępach czasu, uporczywy ból zlokalizowany najczęściej w podbrzuszu.
➡️Diagnostyka:
- jedna metoda zdiagnozowania „czy mamy zrosty” to ponowne operacyjne otwarcie ciała i obejrzenie narządów, czyli ponowne narażenie się na zrosty.
- Brak ruchomości narządów wynikający ze zrostów widać tez w USG. Ale każdy ból trzeba skonsultować z lekarzem i wykonać badania obrazowe okolic, narządów które nam „dokuczają”.
➡️Profilaktyka:
- nie przeciążać się
- nie dźwigać po operacjach
- zapewnić bliznom dobre środowisko do gojenia
- blizny poddać rehabilitacji i mobilizacji (wszystkie)
Jak traktować swoją bliznę?
- Mobilizacja blizny poprawia ślizg tkanek i przesuwalność przeciętych tkanek względem siebie
- poprawia krążenie w okolicach blizny
- przeciwdziała oraz rozpracowuje zrosty
- mobilizację zaczynamy po całkowitym wygojeniu, rana nie może ani trochę krwawić
☝️☝️Ważne: terapia blizny u fizjoterapeuty wygląda inaczej, opisuję Wam to co możecie zrobić same w domu, ale nic nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty
? Pamiętajcie by ograniczyć ryzyko powstania zrostów: rana musi mieć sucho, ciepło i nie można jej przeciążać – prawidłowa postawa przy pielęgnacji dziecka i nie dźwigamy (np. Dziecko w foteliku) i czekamy z treningami, po konsultacji z fizjo dostaniecie wskazówki co ćwiczyć w Waszym konkretnym przypadku.
?TECHNIKA Mobilizacji:
- rolowanie- dwa kciuki płasko a palcami dłoni zbieramy fałd nad blizną lub na bliźnie , w obu kierunkach
- podpychanie – palce jednej dłoni kładziemy z jednej strony blizny a palcami drugiej dłoni podpychamy tkanki pod bliznę i ruszamy do boków
- skręcanie- kciuki umieszczamy po obu stronach blizny jeden wyżej drugi niżej i zbliżamy je do siebie, by bliznę skręcić na kształt litery „S”.
⏱Czas: 5 minut dziennie ?♀️najlepiej poprosić partnera o pomoc ?nie bójcie się dotykać blizny! I nie traktujcie jej zbyt czule!
Nie róbcie gdy ból jest ostry lub rana nie w pełni zagojona.
-
Ćwicz Dno miednicy89,00zł
-
Relaks dna miednicy89,00zł
-
Brzuch po ciąży79,00zł