W trakcie rodzenia się dziecka najbardziej obciążone jest Nasze ciało, które warto przygotować do takiego wysiłku. Gdy mamy zielone światło od lekarza, by prowadzić aktywność fizyczną to warto ćwiczyć w ciąży lub praktykować jogę. Słuchaj z uwagą swojego ciała, jeśli danego dnia nie czujesz się najlepiej to po prostu odpuść lub dostosuj aktywność do swojego samopoczucia.
Pamiętaj nic na siłę, a spacer sam w sobie jest aktywnością. Można zrobić kilka rundek po mieszkaniu czy ogródku ?
? Zapoznaj się z fizjologią porodu. Jak przebiega? Z jakich faz się składa? A po co?
A po to, żeby zmniejszyć lęk przed porodem.
Dlaczego? Ponieważ jak to jest opisane w tzw. „Triadzie Reada”, która mówi o tym, że jeśli skurcz wyzwala w kobiecie lęk to napięcie jest zwiększone, a w efekcie ból jest dłuższy i bardziej intensywny. Natomiast profesor Fijałkowski niejako odwrócił to koło i pokazał, że jak jest koncentracja na skurczu – czyli oddychanie, a następnie odprężenie. Wtedy skurcz jest mniej bolesny.
W przygotowaniu się do porodu chodzi o to, by poznać naturę kobiecego ciała, które zostało stworzone do rodzenia. Inaczej tłumacząc, mówimy o dużej sile psychoprofilaktyki na odczuwanie skurczy macicy. Mianowicie, jeśli nie wiemy co się wydarzy to bardziej Nas boli. Poziom lęku jest wysoki. Poród trwa dłużej. Natomiast, jeśli zna się przebieg porodu, jest się oswojonym z tematem narodzin i ma się świadomość, że skurcze mają swój cel i są potrzebne w porodzie, to nagle okazuje się, że są mniej bolesne, a poród postępuje szybciej.
Jak zatem przygotować się do narodzin, żeby było to doświadczenie wzmacniające? Czy w ogóle tak można?
- przeczytaj poradnik o porodzie (np. poród naturalny)
- zapisz się do „Szkoły Rodzenia” prowadzonej przez internet
- dołącz do grupy na FB o pozytywnych narodzinach np. „porody domowe”, „naturalnie po cięciu cesarskim”
- porozmawiaj z położną o swoich lękach, np. online (wiele położnych już tak działa)
- słuchaj muzyki relaksującej i skupiaj się na oddechu
- ćwicz w domu program dedykowany kobietom w ciąży (jeśli lekarz wyraził zgodę)
- porozmawiaj z koleżanką mająca dobre doświadczenia porodowe
Z takich prozaicznych rzeczy to warto mieć już spakowaną torbę do szpitala na 6 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Przygotowanie do porodu to coś więcej niż spakowanie torby do szpitala i kupienie wyprawki.
Poród drogami natury wiąże się z ogromnym wysiłkiem porównywanym do przebiegnięcia maratonu. Nie przebiegniesz maratonu jeśli nigdy nie ćwiczyłaś. Jeśli poród zakończy się cesarskim cięciem Twoje mięśnie zostaną przecięte i wyłączone z pracy, a ich rolę przejmą inne mięśnie, które musisz wzmocnić przed porodem. Najlepszy czas na rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej to drugi trymestr (chociaż podaje się, że już od 8 tygodnia jest bezpiecznie). Niech to będą ćwiczenia o charakterze wydolnościowym oraz umiarkowany wysiłek z oporem. Polecam spacery, basen, jogę. Ale nie wybieraj dużych ciężarów.
Osobiście jestem przeciwnikiem ćwiczeń które wiążą się ze wzrostem ciśnienia i zatrzymaniem oddechu, czyli właśnie te z dużym obciążeniem. Postaw na relaksację – czyli np. znowu joga – rozluźnienie mięśni jest tak samo ważne jak ich wzmocnienie. Konieczne są ćwiczenia dna miednicy oraz oddechowe. Warto już w ciąży udać się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Po 36 tygodniu można rozpocząć masaż krocza w celu uelastycznienia tkanek.
Teraz część bardzo ważna w przygotowaniach: każda z Was przed porodem powinna mieć przygotowany numer telefonu do położnej, położnej środowiskowej, doradcy laktacyjnego i fizjoterapeuty (mój numer w profilu). Jak się pojawi na świecie Wasz ? zapomnicie o sobie, a macie być zdrowe dla Siebie i dla Dziecka! Przygotujcie się na to wcześniej, po porodzie nie ma na to czasu.
Przeglądając internet znajdziemy wspaniałe rzeczy na wyprawkę dla dziecka, ale czy zastanawiałaś się czy te rzeczy będą również użyteczne i czy będą służyć Tobie? Owszem cieszą oko matki, pięknie wyglądają na zdjęciach. Dziecku i tak to obojętne, ono potrzebuje tylko bliskości mamy.
Kupując więc rzeczy zastanów się nad ergonomią – po porodzie nie wolno Ci nic dźwigać, oprócz dziecka. Nie możesz nosić kosza Mojżesza z pokoju do pokoju, nie możesz dziecka nosić w foteliku samochodowym. ☝️Możesz nosić tylko dziecko. I to jak najbliżej ciała. ☝️Wszystko przy dziecku wykonuj nie przez pochylanie nad nim z zaokrąglonym kręgosłupem, ale przez uginanie nóg w stawach biodrowych i kolanach. ☝️Do dziecka sięgamy nie na wyciągniętych rękach ale na zgiętych. To wszystko chroni Twój brzuch, pomaga w gojeniu rany po CC.
Na co więc zwrócić uwagę?
- Przewijak na odpowiedniej wysokości
- Wanienka na stelażu
- Wózek z gondolą dostosowany do Twojego wzrostu
- Kosz Mojżesza na kółkach
Post powstał we współpracy z Kasią Płaza-Piekarzewską, która prowadzi Blog Zapytaj Polożną.
-
Po Porodzie79,00zł
-
Aktywna w ciąży79,00zł
-
Brzuch po ciąży79,00zł