Czy Hipopresja działa? – Sprawdź jej zalety!

Ćwiczenia hipopresyjne są jeszcze mało znane, a szkoda! Ich nazwa oznacza “mniejsze ciśnienie”, ponieważ ćwiczenia bazują na efekcie zassania brzucha, co powoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego.

Ćwiczenia HIPOPRESYJNE są jeszcze mało znane, a szkoda! Ich nazwa oznacza “mniejsze ciśnienie”, ponieważ ćwiczenia bazują na efekcie zassania brzucha, co powoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Ćwiczenia hipopresyjne można zaliczyć do ćwiczeń mięśni brzucha, posturalnych oraz oddechowych. Są doskonałe dla kobiet po porodzie, chociaż jest do nich kilka przeciwwskazań, o których napiszę poniżej. Zacznijmy od zalet!

Ćwiczenia hipopresyjne:

 • wzmacniają mięśnie brzucha – brzuch jest bardziej płaski a talia węższa
 • poprawiają wydolność mięśni dna miednicy
 • poprawiają postawę ciała
 • poprawiają czucie głębokie, czucie swojego ciała i kontrolę nad nim
 • poprawiają przesuwalność tkanek w obszarze blizny, przyczyniając się do rozklejania tkanek np. po cesarskim cięciu
 • poprawiają krążenie – momentalnie zauważamy zaczerwienienie skóry, kresa biała mięśnia prostego brzucha jest lepiej odżywiona, więzadła, nasza skóra również a humor od razu jest lepszy!
 • są bezpieczne dla kobiet po ciąży nawet na bardzo wczesnym okresie po porodzie, przy obniżeniach narządów miednicy mniejszej, przy inkontynencji

Wzmocnienie mięśni brzucha udowodniły badania, w wyniku których potwierdzono, że podczas ćwiczeń hipopresyjnych aktywowany jest mocno mięsień poprzeczny brzucha, który właśnie odpowiada za jego szczupły wygląd.

Pelvic floor muscle and transversus abdominis activation in abdominal hypopressive technique through surface electromyography – Liliana Stüpp 1, Ana Paula Magalhães Resende, Carla Dellabarba Petricelli, Mary Uchiyama Nakamura, Sandra Maria Alexandre, Miriam R Diniz Zanetti

Abdominal and pelvic floor electromyographic analysis during abdominal hypopressive gymnastics – Lucas Ithamar 1, Alberto Galvão de Moura Filho 1, Marco Aurélio Benedetti Rodrigues 2, Kelly Cristina Duque Cortez 1, Vinícius Gomes Machado 1, Claudia Regina Oliveira de Paiva Lima 3, Eduarda Moretti 1, Andrea Lemos 4

Fotograf Michał Włodarczyk https://czlowiekodzdjec.pl

Poprawa wydolności dna miednicy polega na tym, że podczas “zassania” dno miednicy jest podciągane ku górze, co wpływa na wycofywanie się obniżeń narządów miednicy mniejszej a mięśnie dna miednicy pracują w razem z mięśniem poprzecznym brzucha i przeponą, taka koordynacja jest bardzo ważna i techniki hipopresyjne pomagają w wyćwiczeniu automatyzmu tej koordynacji, co bywa zaburzone np. po porodzie. Natomiast na chwilę obecną uważam, a dostępne badania to potwierdzają, że hipopresyjne techniki brzuszne nie zastąpią izolowanych ćwiczeń dna miednicy. Same w sobie nie ćwiczą typowo mięśni dna miednicy, a więc nie mogą ich bezpośrednio wzmocnić. Będą za to ich idealnym uzupełnieniem.

Poprawa wydolności oddechowej – techniki hipopresyjne bazują na oddechu torem przeponowym, który jak już Wam pisałam w poście Oddech Dla Miednicy jest bardzo ważny.

W przypadku gdy mamy nadmierne napięcie mięśni w okolicach przepony, nie potrafimy oddychać torem dolno-żebrowym nie będziemy umieli wykonać prawidłowo technicznie ćwiczeń hipopresyjnych. Zassanie brzucha robi się na fałszywym wdechu, czyli rozkładamy żebra jakbyśmy chcieli wziąć wdech ale jesteśmy na bezdechu. Dla osób z małą świadomością ciała, mających problemy z oddechem torem dolno-żebrowym zrobienie fałszywego wdechu może być bardzo trudne, mylące, uważam, że najpierw powinny opanować właściwy sposób oddychania.

Fotograf Michał Włodarczyk https://michalwlodarczyk.pl

Technika ćwiczeń jest skomplikowana, należy przybrać odpowiednie pozycje aby pojawiła się gra ciśnień w jamach ciała. Nie uważam, by można było bezpiecznie i skutecznie nauczać technik hipopresji przez internet. W konkretnej pozycji należy pozostawać dłuższy czas, wykonać kilka oddechów w dolne żebra a następnie bezdech, na którym rozkładamy żebra jakbyśmy chcieli wziąć wdech, mimo że z płuc wypuściliśmy już całe powietrze i nie nabieramy nowego. na bezdechu zasysamy brzuch i rozsuwamy żebra, dzięki czemu widzimy charakterystyczny zarys żeber i bardzo mocno wciągnięty brzuch. Jest to zupełnie inny mechanizm niż podczas klasycznie rozumianego wciągania brzucha.

Przeciwskazania do ćwiczeń hipopresyjnych to nadciśnienie tętnicze, ciąża oraz rozejście mięśnia prostego brzucha powyżej 3 cm. Mimo, że można je stosować od razu po porodzie siłami natury, uważam że najpierw powinien być wdrożony trening oddechowy i izolowany mięśni dna miednicy, dopiero w drugiej kolejności techniki hipopresji. Same pozycje mogą być stosowane na początku jako trening prioprocepcji. 

Podsumowując uważam hipopresyjne techniki brzuszne za bardzo ciekawy trening brzucha, szczególnie dla kobiet po porodzie, ma dużo zalet, efekty ćwiczeń są bardzo szybko widoczne, jest całkowicie bezpieczny dla dna miednicy, co jest jego ogromną zaletą! Nawet osoby z dużymi obniżeniami czy nietrzymaniem moczu będą mogły wyćwiczyć brzuch, co trwało dużo dłużej w przypadku innych ćwiczeń. 

 1. dzień dobry Gosiu, oddychanie torem dolno-żebrowym mam opanowane, przynajmniej teoretycznie, ćwiczę to od 11 lat, przy porażeniu nerwu błędnego to niezbędne i obiecuję, że teraz będę używać ćwiczenia hipopresyjnego.
  Zainteresował mnie Pani artkuł, pewnie przeczytam chętnie coś jeszcze na ten temat, pozdrawiam

 2. Ciekawi mnie dlaczego przeciwskazaniem do stosowania hipopresji jest rozejście mięśnia prostego powyżej 3 cm? Dostałam od 2 fizjoterapeutek zalecenia ćwiczeń hipopresyjnych mając rozejście powyżej 5 cm.

  1. Cześć, dzięki za trafne pytanie 🙂 Przy większym rozejściu mięśnia prostego brzucha kresa biała jest słabsza, a ćwiczenia hipopresyjne bardzo intensywne, mogą więc spowodować pogłebianie problemu lub byc niebezpieczne przy większej przepuklinie pępkowej. Mnie uczono, że RMPB powyżej 3cm jest przeciwskazaniem, natomiast dostałaś indywidualne zalecenie po konsultacji, może w Twoim indywidualnym przypadku nie widziano przeciwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne