Oddech dla miednicy

Oddech dla miednicy
Wpływ oddechu, a właściwie pracy przepony i oddechu, za który odpowiada praca przepony to podstawa w terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha oraz terapii mięśni dna miednicy…

Wpływ oddechu, a właściwie pracy przepony i oddechu, za który odpowiada praca przepony to podstawa w terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha oraz terapii mięśni dna miednicy. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym oraz odpowiada za stabilizację tułowia. Zaburzenie jej pracy po okresie ciąży może wynikać z tego, że rosnąca macica z dzieckiem spychają narządy wewnętrzne ku górze, natomiast te narządy są wpychanie pod przeponę, do tego pogłębienie kifozy piersiowej powoduje ograniczenie pełnej pracy przepony. Połącz to z brakiem treningu oddechowego w ciąży i masz przepis na restrykcję przepony.

  • ?oddech wykonany pracą przepony wpływa na odległe struktury, zwłaszcza na prace taśmy głębokiej przedniej
  • ? razem z przeponą pracują mięśnie dna miednicy w jednym rytmie – ograniczenie pracy przepony powoduje, że mięśnie dna miednicy nie pracują efektywnie!
  • ? praca przepony wpływa na pracę i napięcia mięśni brzucha
  • ? oddech przeponą aktywuje układ przywspółczulny, wyciszasz się i uspokajasz.
  • ? 60% węzłów chłonnych znajduje się pod przeponą – jej wpływ na drenaż limfy jest ogromny

Dlatego każdą terapię zaczynam od pracy z przeponą, efekty są naprawdę niesamowite, pacjenci potrafią podczas terapii płakać, śmiać się, ale najczęściej czują ogromną przestrzeń w ciele i mogą w pełni oddychać. Uwielbiam też gdy z czasem z dumą oświadczają mi „umiem już oddychać!”, a wcześniej nie pomyślały, że oddychania się trzeba nauczyć. Pacjentki wiele oczekują po pierwszej sesji u fizjoterapeutki uroginekologicznej  a często bywa tak że zatrzymujemy się na … oddechu! Jest to element tak ważny w mojej pracy, dopóki nie jest idealny nie możemy pójść dalej. 

Właściwy oddech gwarantuje odpowiedni rozkład ciśnień i pracę mięśni głębokich, o czym wspomniałam wcześniej.  A często:

  • ➡️ oddychacie do brzucha – to powoduje osłabienie kresy białej mięśnia prostego brzucha,  zaburza pracę mięśni dna miednicy
  • ➡️ robicie wydech nadmiernie zwiększając ciśnienie w jamie brzucha, jest efekt „parcia” i osłabienia dna miednicy
  •  ➡️oddychacie „na odwrót” na wdechu napinacie brzuch a na wydechu rozluźnianie – to jest zły wzorzec
  • ➡️ na wdechu zamiast kierować żebra do boku, do tyłu i do przodu podnosicie je do góry rozciągając przednią ścianę brzucha

Specjalnie dla Was Fizjoterapeutka Sandra Osiupiuk  – trenerka oddechu przygotowała proste instrukcje! Poćwiczcie i korzystajcie z benefitów jaki daje ten tor oddychania. A po więcej ćwiczeń oddechowych zajrzyjcie na Instagram Sandry -> sandra_osipiuk, albo na jej stronę sofizjo.pl po e-booka!

Oddychanie torem przeponowym jest najbardziej korzystnym wzorcem oddechowym dla naszego ciała. Ten typ oddychania pozwala nam na pełne wykorzystanie płuc oraz na osiąganie prawidłowej stabilizacji ciała oraz najlepszej jakości ruchu. Jeżeli chcesz się nauczyć oddychać przeponą musisz zapamiętać podstawową rzecz:

Oddychanie torem brzusznym to nie to samo co oddychanie torem przeponowym!

By w pełni korzystać z oddechu przeponowego musisz nauczyć się oddychania torem DOLNOŻEBROWYM.

Przepona jest mięśniem, który znajduje się tuż powyżej Twojej talii – na wysokości dolnych żeber. Jest to podstawowy mięsień oddechowy. Gdy robisz wdech przepona się obniża, przesuwając wnętrzności do dołu oraz rozszerza klatkę piersiową na boki. Ta fala oddechowa przemieszcza się przez brzuch aż do Twojego krocza, które się obniża podczas wdechu. Wydech zachodzi z uniesieniem przepony, a wraz z nią unosi się dno miednicy. Jak trenować oddech przeponowy?

  •  Poczuj swój oddech – połóż ręce na dolnych żebrach i oddychając przez nos poczuj ruchy oddechowe w tym miejscu.
  • Naucz się wydychać – następnie zrób długi, ale spokojny, wydech ustami, aż skończy się powietrze w Twoich płucach. Zrób pauzę na 3 sekundy. Poczuj jak obniżają się Twoje żebra.
  • Następnie weź wdech kierując powietrze pod swoje ręce, tak by rozszerzyła się klatka piersiowa na boki, a Twoje ręce się od siebie oddaliły.
  • Wykonaj kilka takich oddechów.

Podczas wdechu staraj się nie wypinać brzucha do przodu – to może zbyt obciążać dno miednicy i osłabiać mięśnie brzucha. Skup się i pozwól na pracę oddechową górnej części brzucha (nad pępkiem). Niech delikatna pracę mięśni brzucha nie pozwala na ruch brzucha do przodu. W ten sposób najbardziej zaangażujesz do pracy przeponę.

Autor: Sandra Osipiuk – Fizjoterapeutka i trenerka oddechu. Specjalizuje się w odbudowie posturalnej i reedukacji oddechowej. Pracuje z dorosłymi i dziećmi z problemami oddechowymi i wadami postawy. Autorka strony sofizjo.pl, prowadzi IG @sandra_osipiuk

Foto. Michał Włodarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Podstępna endometrioza

Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. Jakie są objawy choroby i co może niepokoić? To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
Czytaj