Ból spojenia i całej obręczy miednicznej (bo musimy włączyć tu również stawy krzyżowo-biodrowe i odcinek lędźwiowy) dotyczy aż 45% ciężarnych!
?Co przyczynia się do bólu spojenia łonowego? Hormony! W ciąży wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za rozluźnienie (np. więzadeł) dzięki temu nasze mięśnie brzucha rozciągają się a nie pękają i potrafią pomieścić dziecko, stawy zmieniają ułożenia by dawać wsparcie ciału którego środek ciężkości się zmienia, dzięki tym hormonom rozluźnia się połączenie stawowe między kośćmi łonowymi (z przodu miednicy) i możemy urodzić główkę dziecka. Wiec można powiedzieć że to całkowita fizjologia.
Objawy:
- ból towarzyszy cały dzień i uniemożliwia normalna aktywność
- Ból jest odczuwalny jako rozchodzenie się miednicy – Brak stabilności w miednicy, okolicy bioder, odcinka lędźwiowego
- Promieniowanie bólu do pachwin lub krocza
- Trudność w wykonywaniu czynności asymetrycznych- stanie na jednej nodze, chodzenie po schodach, przewracanie się na boki
?Diagnoza: badanie obrazowe USG, warto wykonać u ortopedy, rozejście powyżej 10 mm stanowi patologię, poniżej dopuszczalna norma.
?Jak sobie pomóc:
- Pilnować ułożenia nóg względem siebie podczas codziennych czynności
- Nogi blisko siebie na szerokość bioder, szczególnie pomaga przy wysiadaniu z auta
- Spać z poduszkami włożonymi między kolana by zachować niewielki dystans między nogami
- Nosić specjalną ortezę (szukajcie pod nazwą orteza na rozejście spojenia, nosimy na wysokości spojenia)
- Czasem pomaga też kinesiotaping odbarczający spojenie
?Kto jest w grupie ryzyka? Częściej spotykamy się z dużym bólem i rozejściem w kolejnych ciążach oraz u osób które ból miednicy i stawów krzyżowo- biodrowych odczuwały przed ciążą.
?Profilaktycznie warto prowadzić w ciąży aktywność fizyczną od samego początku opartą na uruchomieniu miednicy i jej mobilności.
Przetrwały ból spojenia łonowego oraz miednicy po ciąży dotyczy 6-11% kobiet, uważa się, że całkowite rozerwanie spojenia łonowego może dotyczyć 1:30-1:300 kobiet. Więc nie jest to zjawisko częste, ale jednak spotykane.
Przyczyny:
- Ból może się utrzymywać u kobiet, które spojenie bolało już w ciąży i utrzymywać się do kilku miesięcy po porodzie oraz
- Uszkodzenia okołoporodowe:
- Długi poród i przedłużająca się II faza porodu z ciągłym napieraniem dziecka na spojenie
- Główka dziecka jest większa niż kanał rodny
- Poród zabiegowy z użyciem kleszczy
?Co robić?
Jeśli mówimy o przetrwałym bólu to pomoże nam nauka prawidłowych wzorców ruchowych na co dzień odciążająca miednicę, zdrowy ruch, terapia manualna, wzmocnienie mięśni brzucha, przywodzicieli uda oraz również wzmocnienie mięśni dna miednicy bardziej stabilizuje miednicę, co zmniejsza ból spojenia.
Rozerwanie spojenia – tu już mówimy o bardzo poważnym przypadku i napewno żadna kobieta, którą to spotkało nie wyszła ze szpitala nieświadoma tego problemu. Występuje obrzęk łona. Ból jest ogromny. Do tego leczenie trudne: ponieważ może wyłączyć matkę z opieki nad noworodkiem. Łączy się wiele metod: od operacyjnego łączenia za pomocą śrub do kompleksowej fizjoterapii obejmującej wzmacnianie stabilności miednicy ale i jej równoczesne odciążanie.
? Jeśli ból nie zmniejsza się z czasem, ból jest bardzo silny, ból pojawił się po jakimś czasie od porodu, masz uczucie niestabilności miednicy – wykonaj dodatkowe badania obrazowe RTG lub USG.
-
Ćwicz Dno miednicy89,00zł
-
Po Porodzie79,00zł
-
Aktywna w ciąży79,00zł
-
Brzuch po ciąży79,00zł
Mnie to niestety spotkało. Osteitis pubis, martwica jałowa kości łonowych, naderwany więzozrost. A mialam cc. Ostatecznie operacja, płytka, śruby.
Przykro mi, czy teraz już czujesz się dobrze?
Ja od polowy ciazy miałam SPD, najbardziej bolało w nocy przy obracaniu sie z boku na bok, oraz tuz po wstaniu z krzesła … okazało sie ze mam “twisted pelvis”, dwa razy w tygodniu miałam chiropraktyke i bardzo pomagalo. Całkowicie przeszło tuz przed porodem.