Najgorsza rada dla kobiety: Wciągnij Brzuch!

Wciąganie brzucha i chodzenie z wciągniętym brzuchem jest dla kobiety szkodliwe.

Wciąganie brzucha i chodzenie z wciągniętym brzuchem jest dla kobiety szkodliwe. Mięsień poprzeczny brzucha (który jest odpowiedzialny za szczupły wygląd brzucha) powinien spontanicznie załączać się do pracy w korelacji z mięśniami dna miednicy, mięśniami wielodzielnymi i przeponą.

Jeśli mamy stale wciągnięty brzuch to mamy napięty mięsień poprzeczny, który nie napina się wtedy, gdy będzie potrzeba, nie współpracuje z wyżej wymienionymi mięśniami.

Zaburza się cały proces stabilizacji głębokiej.

Stale mocno wciągnięty brzuch powoduje też wzrost ciśnienia w jamie brzucha, przez co może powodować problemy z oddychaniem i osłabiać mięśnie dna miednicy, przyczyniając się do inkontynencji. Z tego samego powodu nie obciskajmy się gorsetami, nieelastyczną bielizną i odzieżą.

Wzmożone napięcie powłok brzusznych jest też sygnałem od organizmu że coś się dzieje w jamie brzucha – być może jest stan zapalny jednego z organów, jeśli normalnie wciąż masz brzuch twardy jak deska, możesz przeoczyć ważne sygnały alarmowe. Chodzenie na wciągniętym brzuchu dodatkowo może spowodować problemy z trawieniem – osłabienie pracy jelit.

Kiedy napinać brzuch?

 • Siedząc – warto by był napiety na około 15%
 • Dźwigając lub nosząc dziecko/ciężar
 • Podczas ćwiczeń powinien sam się napinać przy wykonywaniu ruchu, przy ćwiczeniach z obciążeniem możesz dodatkowo go napiąć podnosząc ciężar

Nie przesadzę stwierdzeniem, że kobiety nie są zadowolone ze swojego brzucha. Wciąż słyszę, że mógłby być mocniejszy a mięśnie bardziej zarysowane. A gdybym powiedziała, że Twoje marzenia pogorszą Ci zdrowie? Jeśli marzy Ci się brzuch z wyraźnymi mięśniami to wiedz, że:

 • mięśnie wtedy są bardzo spięte nawet kiedy ich nie napinasz umyślnie, utrudnia to oddychanie, pracę przepony i dna miednicy
 • zbyt mocne mięśnie brzucha to duże ryzyko rozejścia się kresy białej w ciąży
 • zbyt mocne mięśnie to również bardziej problematyczna rehabilitacja po ciąży
 • macica i jajowody to ruchome narządy, aby dobrze działały musza mieć ruch! A nie ma go w sztywnym tułowiu który opasają mocne mięśnie
 • brzuch który funkcjonuje prawidłowo, w którym wszystkie mięśnie tułowia współpracują w odpowiednim rytmie zapewnia prawidłowe funkcje wydzielnicze (hormony!), trawienie, pracę dna miednicy i dobre orgazmy
 • estetyka – nawet na zawodach bikini Fitness uznaje się umięśniony brzuch za mało kobiecy

?to jaki ma być? Wydolny! Nie za słaby, nie za mocny. Ćwicz go funkcjonalnie- przy okazji innych ćwiczeń. Odpuść brzuszki, na zawsze! Więcej przeczytasz tutaj.

Nie wciągaj pępka/brzucha! Ruszaj się – tak ogólnie?

 1. Super post! Mi powtarzano tak bardzo długo, ale na szczęście jestem małym leniuszkiem i nie chciało mi się go wciągać 😉 teraz wiem, że mój “wydęty” brzuch był związany z niepoprawną postawą.
  PS. Czy można prosić o więcej postów na temat postępowania po cesarskim cięciu?

 2. Wyobraź sobie, że wciągnięty brzuch zaszczepiła we mnie lekarka. Gdzieś w ósmej klasie uczyła nas jak powinna chodzić kobieta – klatka do przodu, brzuch wciągnięty, biodra do przodu. Dopiero niedawno [mam 38 lat], dzięki fizjoterapeutce zaczęłam się uczyć oddychać jak należy, ale nadal jest ciężko, bo automatycznie oddycham tylko klatką. Podobnie brzuch – z automatu napięty, muszę rozluźniać świadomie. Dzisiaj pierwszy raz odpaliłam Twoje ćwiczenia “Wzmocnij ciało” i mam sporo problemów, ale największym z nich jest oddychanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Podstępna endometrioza

Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. Jakie są objawy choroby i co może niepokoić? To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
Czytaj