Ćwiczenia na hemoroidy?

Hemoroidy a choroba hemoroidalna. Czym są hemoroidy?

czym są hemoroidy? To dobrze ukrwione sploty żylne znajdujące się w końcowym odcinku jelita grubego, ich występowanie jest całkowicie fizjologiczne, natomiast powiększenie jest objawem choroby hemoroidalnej – najczęstszej przyczyny wizyt u proktologa. Objawy choroby to:

  • krwawienie z odbytu
  • dyskomfort
  • ból
  • świąd/pieczenie wokół odbytu
  • wychodzenie guzków na zewnątrz

Prawie każda kobieta po porodzie drogami natury zmaga się z powyższymi objawami, ale nie trzeba urodzić, by te objawy mieć.

Chorobie sprzyja mało ruchu, siedzący tryb życia, ? złe nawyki toaletowe (np. parcie, zbyt długie siedzenie w toalecie oraz opóźnianie defekacji) i inne.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny i odpowiednia terapia pomagają w chorobie hemoroidalnej! Pracujemy nad aktywacją mięśni dna miednicy oraz nad prawidłową pracą przepony, przywracamy prawidłowy balans mięśniowy w dnie miednicy oraz prawidłowa ruchomość w stawach biodrowych i odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wprowadzenie odpowiedniej podaży wody, zdrowej diety bogatej w błonnik oraz prawidłowych nawyków toaletowych i wykonywania czynności na co dzień z odciążeniem dna miednicy jest kluczowe

Aktywność fizyczna – duże ciężary na siłowni, ćwiczenia z zatrzymywaniem oddechu, ćwiczenia powodujące wzrost ciśnienia w jamie brzucha – zakazane!

Zalecane: Sporty poprawiające ruchomość w stawach, aktywność połączona z aktywacją mięśni dna miednicy, fajnym pomysłem jest joga, tai-chi, taniec, fitness (ale nie tabata), dopuszczalne są małe obciążenia zwiększane stopniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Podstępna endometrioza

Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. Jakie są objawy choroby i co może niepokoić? To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
Czytaj