Mięśnie dna miednicy pełnią tak wiele funkcji, gdy się nad tym zastanowimy zrozumiemy dlaczego zachowanie ich w zdrowiu i sprawności ma ogromne znaczenie.
- są podparciem dla narządów miednicy mniejszej
- biorą duży udział w stabilizacji ciała (wchodzą w skład mięśni core, których współpraca zapewnia nam wyprostowaną postawę oraz sprawność)
- odpowiadają za kontynencję, czyli utrzymują mocz, stolec, gazy (przy mimowolnym gubieniu moczu/stolca mówimy o inkontynencji)
- odpowiadająca za mikcję i defekację (duży problemy może rodzić problem z relaksacją dna miednicy, czego objawem są np. bolesne wypróżnienia czy trudności podczas porodu drogami natury)
- pełnią funkcje seksulane (otaczają pochwę, podtrzymują narządy, sprawność mięśni przekłada się na jakość stosunków seksualnych i doznań).
Wychodząc zatem od funkcji można powiedzieć, że każdy powinien mieć świadomość jak o dno miednicy dbać i jak je trenować, by zachować je w zdrowiu. Każda z nas chciałaby mieć sprawne ciało, nie gubić moczu i mieć satysfakcję z życia seksualnego. Jakie są przyczyny problemów z dnem miednicy?
- genetyczne – dziedziczymy jakość kolagenu
- liczne porody drogami natury
- ciężka praca fizyczna
- urazy krocza podczas porodu
- operacje ginekologiczne
- nieodpowiednia aktywność fizyczna
- nieprawidłowe nawyki
- otyłość (BMI>30)
- styl życia i rodzaj aktywności fizycznej
- przewlekły kaszel
- menopauza
Każda z nas znajdzie chociaż kilka punktów, które mogły przyczyniać się do osłabienia funkcji dna miednicy, a często pierwsze oznaki osłabienia są dla nas niezauważalne lub pomijane. Profilaktyka i dbanie o mięśnie dna miednicy jest bardzo ważne, a także warto je trenować.
Szkopuł w tym, że trening dna miednicy dla każdego powinien wyglądać inaczej. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprecyzować jak dno miednicy u danej osoby pracuje. W gabinecie wykonujemy dokładne badanie per vaginam (przez pochwę) oparte o skalę PERFECT i OXFORD. Sprawdzamy z jaką siłą mięśnie pracują, czy w odpowiednim czasie, czy jest wzajemna współpraca z innymi mięśniami oraz badamy zdolność do relaksacji. Pacjent/ka dostaje zalecenia odpowiedniego treningu na bazie takiego badania.
Rezultaty i efekty ćwiczeń? Zależą tylko od pacjenta/ki i od regularności pracy, w tym od jej/jego motywacji. Nawet najlepiej dobrany trening nie przyniesie efektów, gdy nie jest robiony lub jest robiony nieprawidłowo.
Z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci Pelvifly.
Pelvifly to urządzenie + aplikacja na telefon + opieka online fizjoterapeuty.
- Urządzenie to sonda dopochwowa, która monitoruje napinanie i rozluźnianie mięśni, a nawet wibruje.
- Aplikacja na telefon daje biofeedback, to znaczy precyzyjną informację zwrotną dla Ciebie jak pracują mięśnie. Wykorzystywana jest wizualizacja: im mocniejszy skurcz wykonasz tym wyżej poleci motylek na ekranie Twojego telefonu. W ramach treningów motylek pokonuje różne przeszkody!
- opieka online fizjoterapeuty – Pelvicoach- to możliwośc posiadania nadzoru fizjotereaputy uroginekologicznego we własnym domu w dowolnej porze dnia! Ta możliwość jest dostępna przy pakiecie Care.
Sprawdziłam Pelvifly na moich kilku pacjentkach w gabinecie oraz na sobie. Na początku wykonujemy test mięśni, po teście aplikacja dobiera nam trening, rozpisuje w czasie i będzie wysyłać powiadomienia z przypomnieniem, by go wykonać.
U moich pacjentek wykonałam testy mięśni. Zobaczcie dokładnie co to wyszło! Co to znaczy, że u każdej z nas mięśnie pracują inaczej?!
Pacjentka nr 1: urodziła siłami natury 5 tygodni wczesniej, to jej drugi poród, a pierwszy był bardzo ciężki. Dopiero zaczynamy współpracę, to są początki treningu dna miednicy.
Siła mięśni jest niska, wytrzymałość również, ciężko jej utrzymać napięcie mięśni, wytrzymałość na poziomie 20% siły to 1s, natomiast na 100% może utrzymać skurcz tylko 0,5 s. Jest również problem z ich rozluźnieniem mięśni.
Pacjentka nr 2: urodziła siłami natury rok temu, to jej drugi poród, pierwszy był kilka lat temu, bez większych obrażeń. Pacjentka trenuje mięśnie od 6 tygodni.
Siła mięśni jest dobra, wytrzymałość na poziomie 20% siły jest maksymalna, natomiast na 100% może utrzymać skurcz tylko 3s. Ma dobrą kontrolę mięśni. Nie ma problemu z ich szybkim napinaniem, jednak nie umie jeszcze w pełni ich rozluźniać pomiędzy skurczami, to wpływa też na szybką męczliwość mięśni.
Pacjentka nr 3: jest w połowie trzeciej ciąży. Za nią dwa porody, ostatni prawie dwa lata temu siłami natury.
Siła mięśni nie jest duża, podczas badania czasem napina mięśnie nóg. Wytrzymałość na poziomie 20% siły jest bardzo dobra i potrafi utrzymać dłużej niż trzeba , natomiast na 100% siły może utrzymać skurcz tylko 3s angażując do tego inne mięśnie. Ciężko jej wykonać szybkie skurcze mięśni, widać ich duże zmęczenie oraz jest duży problem z ich rozluźnianiem.
Każda z pacjentek po teście mięśni z Pelvifly została również przeze mnie zbadana per vaginam.
Moje wnioski:
- Pelvifly dokładnie dokonuje testu mięśni. Test ten (czyli zadania do wykonania z wizualizacją działań w aplikacji) jest opracowany na tej bazie tych samych skal i testów na jakiej badane są pacjentki przez fizjoterapeutkę
- Pelvifly opierając się na teście mięśni jest w stanie przygotować naprawdę bardzo indywidualny trening
- polecenia są jasne, dobrze wytłumaczone, przejrzyście pokazana jest technika ćwiczeń, zwraca się uwagę na możliwe błędy, urządzenie nawet potrafi wyłapać kiedy skurcz jest za mocny i wysyła ostrzeżenie, czy nie napinasz mięśni dodatkowych (uda, pośladki)
- biofeedback czyli informacja zwrotna – dzięki temu masz większą kontrolę nad treningiem
- forma ćwiczeń jest bardzo atrakcyjna i motywująca!
Minusy jakie widzę:
- urządzenie nie rozpozna obniżenia narządów miednicy mniejszej
- rozmiar dla niektórych kobiet będzie za duży, nie polecam kobietom skarżącym się na bolesne stosunki seksualne lub wykazujących cechy nadreaktywnego dna miednicy – najpierw polecam konsultację u specjalisty (praca z Pelvifly jest tu bardzo pomocna, ale na dalszym etapie rehabilitacji)
Pelvifly bardzo polecam, nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale bardzo jest blisko! Ma tak wiele plusów! Uważam, że jest to bezpieczna forma ćwiczeń:
- gdy nie wiesz jak ćwiczyć – dowiesz się,
- gdy nie masz dostępu do specjalisty w swojej okolicy,
- gdy nie masz motywacji do treningów, zapominasz o nich lub Cię nużą
- gdy potrzebujesz wsparcia fizjoterapeuty w samodzielnych ćwiczeniach w domu
Jak kupić Pelvily?
Zamawiasz na stronie pelvifly.com. Koszt urządzenia to 780 zł. W tej cenie masz sondę dopochwową kGoal (z bardzo wysokiej jakości silikonu medycznego, z certyfikatami bezpieczeństwa oraz roczną gwarancją), dostęp do aplikacji na telefon oraz 14 dniowy plan ćwiczeń. Można też skorzystać z dodatkowych płatnych abonamentów, dzięki którym treningi są jeszcze bardziej precyzyjne, trafione, bezpieczniejsze i skuteczne.
Możesz również w najbliższym czasie skorzystać ze specjalnie przygotowanej zniżki w ramach mojej współpracy z Pelvifly (poniżej) lub kupić na raty, szczegóły ? Tutaj
Zniżka w ramach współpracy Pelvifly x Pani_fizjotrener kod: FIZJOTRENER
Kod możesz zrealizować Tutaj ? PelviFly – kGoal
- 15% na pakiet startowy z urządzeniem
- do tego konsultacja online z fizjoterapeutką uroginekologiczną (fizjoterapeutka blisko miejsca zamieszkania, o ile to możliwe)
- plus naturalny lubrykant na bazie wody Good Clean Love z opatentowaną formułą bio match, która naśladuje naturalną, kobiecą wilgotność – zwiększy komfort podczas ćwiczeń (regularna cena lubrykantu 79 zł).
- czas trwania kodu: do 28 grudnia 2020 r
Trening dna miednicy z Pelvifly to trening izolowany, wspaniałym jego uzupełnieniem jest trening dna miednicy w ruchu, który przygotowałam w formie Videobooka “Dno miednicy” ?
-
Ćwicz Dno miednicy89,00zł
-
Postawa Młodej Mamy79,00zł
-
Po Porodzie79,00zł
Już jest Perifit tańszy i lepszy.
A czy w ciąży również można stosować (jeśli ginekolog nie ma przeciwwskazań, co do uprawiania sportu i współżycia)? Moja ginekolog na wszystko mówi “ale po co?”, “poczeka Pani do końca ciąży itd.” – mimo, ze w trakcie ciąży nasilił się u mnie problem z nietrzymaniem moczu 🙁