Dlaczego mój brzuch wyglada jak balon albo jak w ciąży?

Duży brzuch pojawiający się dopiero w ciągu dnia, jest często problemem po ciąży. Jednak jeśli nie byłaś w ciąży, ten tekst może Ci się również przydać.

Duży brzuch pojawiający się dopiero w ciągu dnia, jest często problemem po ciąży. Jednak jeśli nie byłaś w ciąży, ten tekst może Ci się również przydać. Wstajesz rano – piękny i płaski, wieczorem – wyglądasz jak 10kg na plusie ? Możliwe przyczyny:

 • Rozejście mięśni prostych brzucha (koniecznie do sprawdzenia u specjalisty)
 • Osłabienie mięśni dna miednicy
 • Zły wzorzec oddechowy ❗️ – naprawdę to jest powszechny i ogromny problem, nawet u bardzo aktywnych osób, jest bardzo duży problem z prawidłowym torem oddychania, warto poradzić się fizjoterapeuty, ale po porodzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na pracę przepony i postawę
 • Postawa ciała – poprawa ustawienia miednicy i żeber (miednica neutralnie, żebra w dół) usprawnia pracę tłoczni brzusznej
 • Słaby mięsień poprzeczny brzucha – jeden z ważniejszych elementów układanki ? tej balonowej historii – w ciąży jest baaaardzo rozciągnięty, a to on jest naszym gorsetem mięśniowym trzymającym nasze trzewia i stabilizującym tułów. Po porodzie trzeba pracować nad jego wzmocnieniem (ale nie robiąc planki)
 • Dieta – jeśli żaden z powyższych elementów nie pasuje do Ciebie to warto zwrócić uwagę na to co wkładasz do ust (zakładając że już wykluczyłaś produkty, których nie tolerujesz- to też warto sprawdzić). Dania powinny być jak najprostsze, złożone z kilku składników i lekkostrawne. Wielu osobom pomaga jedzenie w regularnych odstępach czasu i nie podjadanie między posiłkami oraz dieta rozdzielna węglowodanów od białek (nie łączymy w jednym posiłku).
 • Zazwyczaj jest tak, że przyczyn jest kilka naraz! 

Brzuszki nie poprawiają wyglądu brzucha!

Wzrost ciśnienia w brzuchu podczas robienia brzuszka powoduje, obniżanie pęcherza w światło pochwy, u każdej kobiety, u rodzącej bardziej, ale u każdej to występuje, poza tym badanie* udowodniło że 1/4 kobiet ćwiczących brzuch nie umie napiąć mięśni dna miednicy, a to podstawa żeby być zdrową i jeśli chcemy mieć płaski brzuch

 • Brzuszki przyczyniają się do obniżenia narządów miednicy mniejszej i mogą przyczyniać się do wysiłkowego nietrzymania moczu❗️
 • Brzuszki pogłębiają rozejście mięśnia prostego brzucha❗️
 • Nie spowodują, że zniknie ból kręgosłupa, wręcz potrafią przyczyniać się do bólu w odcinku szyjnym i lędźwiowym
 • są takie niefunkcjonalne! Najlepsze brzuchy mają dziewczyny które ćwiczą całe ciało wykonując ćwiczenia wielostawowe i które ruszają się dużo
 • przypomnę dla zasady: mięśnie brzucha są widoczne kiedy poziom tkanki tłuszczowej jest bardzo niski, co już ustaliliśmy, nie jest zdrowe dla kobiet na dłuższą metę

*badanie: Transabdominal ultrasound to assess pelvic floor muscle performance during abdominal curl in exercising women. Barton A, et al. Int Urogynecol J. 2015.

 1. Gosiu, jak nauczyć się prawidłowo oddychać? Trenuje wiele lat, a ciagle mam wrażenie, ze zle oddycham. Mam wrażenie, ze podczas jogi zapowietrzam się. Tak naturalna i trywialna rzecz, a jednak chyba czas zacząć od początku. Pomimo tego, ze jestem szczupła, mój brzuch wyglada jakbym za dużo zjadła. Planuje zrobić tez test na nietolerancję pokarmowe.

 2. Mam pytanie, czy w videobooku o brzuchu po porodzie są też ujęte ćwiczenia jeśli podejrzewamy u siebie rozejście mięśnia prostego brzucha?

  1. Małgosiu rozejście mięśnia prostego brzucha jest objawem dysfunkcji w pracy mięśni głębokich i jest to bardzo indywidualne, kto jakie ma zaburzenie, dlatego nie można stworzyć skutecznego zestawu dla wszystkich na rozejście mieśnia prostego brzucha. W tym videobooku są ćwiczenia które będą bardzo pomocne, ale może być tak że zaszkodzą, każda kresa biała reaguje inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Problem z pęcherzem – Mój problem czy nie?

Pęcherz moczowy jest narządem, który stale wypełnia się moczem, a jego objętość wynosi 400-700 ml. Pierwsze parcie na mocz odczuwamy już przy wypełnieniu 150-200 ml, a kobiety w ciąży jeszcze szybciej, to ważne – abyście wiedziały, że pierwsze uczucie parcia na mocz wcale nie świadczy o pilnej potrzebie oddania moczu.
Czytaj