Każda kobieta może mieć lub ma obniżenie narządów miednicy

Mięśnie i więzadła rozciągają się i tracą zdolność do napinania wraz z naturalnym procesem starzenia organizmu…

Mięśnie i więzadła rozciągają się i tracą zdolność do napinania wraz z naturalnym procesem starzenia organizmu, ale nie tylko pomenopauzalne obniżenie poziomu estrogenów może być przyczyną, mogą to być również: poród drogami natury, im więcej razy tym ryzyko większe, problemy podczas porodu, poród narzędziowy, podnoszenie ciężarów, przewlekły kaszel, intensywną aktywność fizyczna, otyłość, chroniczne zaparcia, uwarunkowania genetyczne, przebytą histerektomię oraz istniejące wcześniej choroby nerwowo-mięśniowe (takie jak stwardnienie rozsiane).

Cystocele (opuszczenie pęcherza moczowego do pochwy powodujące parcie na mocz, jego zatrzymanie i nietrzymanie) może się nasilać. Ponadto rectocele (uwypuklenie odbytnicy w kierunku waginy) oraz enterocele (wgłobienie jelita do kanału pochwy) mogą wywoływać trudności z wypróżnianiem i ból podczas stosunku płciowego.

Wypadanie macicy, jak wskazuje nazwa, to schorzenie, w przebiegu którego narząd ten zmienia położenie. O jego pierwszym stopniu mówi się, kiedy szyjka macicy, łącząca ją z kanałem pochwy, opada do waginy. O drugim – gdy opuszcza się aż do wylotu pochwy. W przypadku wypadania macicy trzeciego stopnia szyjka całkowicie wypada z pochwy, a czwartego – co może być trudne do wyobrażenia – cała macica wystaje z kanału pochwy.

Jakie objawy powinny Cię niepokoić?

  • uczucie parcia i/lub ból w pochwie
  • wyraźny dyskomfort w trakcie współżycia seksualnego
  • trudności z oddawaniem stolca lub moczu, i żucie że nie możemy się do końca wypróżnić
  • z czasem mogą pojawiać się zaparcia i hemoroidy
  • wraz z rozwojem choroby rośnie ryzyko nietrzymania moczu (dotyczy aż 20% kobiet) oraz zakażeń dróg moczowych ze skłonnością do nawrotów
  • Częste infekcje intymne
  • Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Na szczęście ta przypadłość to nie wyrok! A najlepsza metoda jej leczenia to fizjoterapia uroginekologiczna. Co możesz zrobić żeby zminimalizować ryzyko obniżenia narządów u siebie lub co zrobić kiedy już masz objawy?

  • Pamiętaj o prawidłowej postawie
  • Pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych i oddychaniu torem przeponowym
  • Pamiętaj o prawidłowych nawykach toaletowych – włóż stołeczek pod stopy
  • Unikaj parcia w toalecie
  • Podczas ćwiczeń pamiętaj o ochronie mięśni dna miednicy
  • Nie dźwigaj – szczególnie zaraz po porodzie! Jedyna dopuszczalna masa którą możesz nosić bezpiecznie to dziecko (bez fotelika)
  • Dźwigaj dobrze – pamiętaj żeby podnoszenie dziecka oraz wszystkiego co jest ciężkie odbywało się przez ugięcie nóg i z mocnym tułowiem ➡️Wstawaj z pozycji z leżenia bokiem
  • Wstawaj dobrze z pozycji siedzącej (jak z przysiadu, aktywnie wstawaj nogami a nie tułowiem – szczególnie gdy masz dziecko na rękach)
  • Wzmacniaj mięśnie dna miednicy – ale tylko pod okiem specjalisty- często źle wykonywane ćwiczenia mogą spowodować więcej problemów niż pożytku
  • Dostosuj ćwiczenia i trening – zmniejsz obciążenia, unikaj zatrzymywania oddechu, zmniejsz liczbę podskoków, brzuszków i ćwiczeń w leżeniu z wyprostowanymi nogami
  • Jeśli jesteś w ciąży – po całym dniu zakupów lub po treningu – odpoczywaj w pozycjach odwróconych (np. Kolankowo łokciowej)
  • W pozycjach odwróconych odpoczywaj tez gdy już masz zdiagnozowane lub podejrzewasz u siebie objawy obniżenia narządów
  1. Wpis stworzony dla mnie. Mam 21 lat, w październiku rozpoczęłam współżycie i od października chodzę od ginekologa do ginekologa z powodu ogromnego bólu podczas stosunku, a raczej jego prób – jedyne co usłyszałam to “taki Pani urok” oraz “trzeba zacisnąć zęby i próbować to się wyćwiczy”. W marcu odkryłam taki zawód jak fizjoterapeuta uroginekologiczny i już na pierwszej wizycie po chwili dostałam diagnozę – obniżenie szyjki macicy oraz uwypuklenie odbytu w stronę waginy… Dostałam listę nakazów i zakazów, ale niestety na jednej wizycie się skończyło, bo wszystkie gabinety są teraz zamknięte, a ciężko samemu ćwiczyć nad niwelacją problemu, który mam nadzieję uda mi się w końcu zwalczyć, bo obecnie czuję się zepsuta, niewystarczalna…

    1. Też miałam zaplanowaną pierwszą wizytę uroginekologiczną na marzec i została odwołana :c Także ja chociaż w końcu dowiedziałam się jak mogę sobie ulżyć w problemie to nawet nie miałam pierwszej wizyty, więc nawet nie wiem od czego, jakich ćwiczeń czy działań zacząć :c

    2. Patrycja te nakazy i zakazy mają Cię ochronić przed przeciążeniem dna miednicy, to jest bardzo dużo, szczególnie ważna jest zmiana nawyków, potem możesz zaczać ćwiczenia oddechowe i dna miednicy

    3. Tam jakbym o sobie czytała tylko ja chodzę od ginekologa do ginekologa od 10 lat. 5 ginekologów olało temat, 6ta stwierdzila że mnie jelito boli i mam iść do gastroenterologa, miałam usg brzucha i lekarz internista stwierdził że mam zespół jelita drażliwego mimo, że moim największym problemem są bóle w czasie stosunku, nie mam żadnych nietolerancji, biegunek, zaparcia rzadko, sporadycznie gazy i wzdęcia. Prowadziłam dziennik jedzenia bo jedyne leczenie to eliminacja tego co szkodzi, nic to nie dało bo nic mi nie pasuje i nie mam zbytnio objawów poza bólem w czasie stosunku.

  2. Cześć dziewczyny. Tez zawsze miałam bolesny seks. To smutne, jak powierzvhownie badają lekarze. Nigdy nie dostałam skierowamia na badanie dna macicy. Nie czekajcie.
    Obecnie jestem po operacji. Przez lata nie trzymalam moczu. Teraz mam wrażenie, że pp zalozeniu tasmy jeszczs bardziej mi się wszystko obniżyło. Jestem przerażona.
    Pozdrawiam Was ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne
Czytaj

Podstępna endometrioza

Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. Jakie są objawy choroby i co może niepokoić? To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
Czytaj