Czym jest przepuklina? Czym się różni przepuklina pępkowa od przepukliny kresy białej?
Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała. Przepukliny pojawiają się w miejscach zmniejszonego oporu, to znaczy w miejscach, gdzie występuje mniej mięśni a więcej tkanki łącznej, wtedy w wyniku wzrostu ciśnienia mogą pojawić się tam przepukliny. Przepukliny mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Mogą być wrodzone i nabyte.
Wyróżniamy przepukliny:
- pachwinowe – prosta, skośna
- udowe
- przedniej ściany brzucha (pępkowa, pępowinowa, nadbrzuszna kresy białej, kresy białej, w bliźnie)
- brzuszne
- lędźwiowe
- zasłonowe
- kulszowe
- kroczowe
Najczęściej obecnie występują przepukliny pachwinowe i kresy białej.
- Przepuklina uwypukla się przez wrota przepukliny, można powiedzieć że wrota to taka “dziurka”.
- Worek przepukliny to część uwypuklona.
- Zawartość przepukliny – przepuklina może zawierać niemal każdy z narządów jamy brzusznej, ale zazwyczaj jest to pętla jelita cienkiego lub sieć większa
- Ściana przepukliny jest budowy zależnej od miejsca i mechanizmu powstania przepukliny.
Przepukliny powstają w wyniku wzrostu ciśnienia śródbrzusznego np. podczas przewlekłego kaszlu, zaprać, podczas ciąży. Wyczuwalne są jako guz, mogą dawać się odprowadzić. To znaczy, że gdy przepuklina jest ruchoma, przy rozluźnieniu mięśni (zmiana pozycji na leżącą) można przepuklinę wprowadzić do środka lub chowa się ona sama. Bardzo groźna dla zdrowia i życia jest sytuacja uwięźnięcia przepukliny. W takiej sytuacji wrota przepukliny się zmniejszają uciskając na narząd, np. wcześniej wymienione jelita, dochodzi do zaburzenia ukrwienia, niedrożności. Przepukliny nie odprowadzalne i uwięźnięte są pilnym wskazaniem do operacji, szczególnie kiedy odczuwamy ból. Inne przepukliny operuje się podczas zaplanowanych zabiegów, a metod operacji jest kilka i decyduje o nich lekarz.
Przepuklina pępkowa może być wrodzona i nabyta. Nabyta pojawia się po ciążach oraz u osób z dużą otyłością brzuszną, wodobrzuszem oraz coraz częściej – ćwiczących z dużymi ciężarami lub nieodpowiednio. Przepuklina pępkowa wygląda jak guzek pojawiający się w pępku, może pojawiać się tylko kiedy trzymasz dziecko na rękach, może pojawiać się lub znikać, może się nie zmieniać i wciąż wyglądać jak wystający pępek (którego wcześniej nie miałaś). Może boleć. Przepuklina pępkowa jak inne przepukliny powinna być zoperowana, jednak polecam rozpocząć rehabilitację po porodzie, ponieważ często zdarza się, że w toku rehabilitacji wzmacniamy ciało i ćwiczymy prawidłową postawę, dzięki temu przepuklina może się zmniejszyć lub nie uwypukla się, bo inaczej rozkładają się siły i ciśnienie w jamie brzucha.
Przepuklina kresy białej pojawia się między dwoma mięśniami prostego brzucha. Jest to poszerzenie kresy białej, które uwypukla się przy wzroście ciśnienia w jamie brzucha. Inaczej nazywamy rozejściem mięśni prostych brzucha lub rozstępem mięśni prostych brzucha. Nie boli. Można ją z powodzeniem rehabilitować i pracować nad wzmocnieniem tkanki łącznej i zbliżeniem mięśni. Często występuje wspólnie z przepukliną pępkową lub nadbrzuszną.
Rozejście mięśni prostych brzucha jest efektem dysfunkcji pracy całego ciała i problemem z dystrybucją wzrostu ciśnienia w jamie brzucha oraz z osłabieniem przedniej ściany brzucha. Aby pomóc osobie z takim defektem, należy przeprowadzić wywiad, badanie przedmiotowe, szereg testów diagnostycznych i dostosować terapię do indywidualnych potrzeb. Fizjoterapeuta pracuje z pacjentem manualnie oraz zleca ćwiczenia.
Na co dzień pracuję z pacjentkami z rozejściem mięśni prostych brzucha i efekty takiej terapii są niesamowite: przednia ściana brzucha pracuje i wygląda coraz lepiej z wizyty na wizytę.
-
Trening Brzucha79,00zł
-
Aktywna w ciąży79,00zł
-
Brzuch po ciąży79,00zł
1 komentarzy
Hej, a czy masz wiedzę jak przepuklina pepkowa wrodzona wpływa na rozwój fizyczny i samopoczucie u dziecka? Moja córka ma 4 lata i przepukline, dotychczas ogl ja pediatrzy oraz chirurg dziecięcy, który zalecił,żeby czekać i obserwować. Ona w sumie często narzeka na brzuch, ale zakładaliśmy,że to może mieć podłoże emocjonalne+alergiczne. Czy wizyta u urofizjo z taką pacjentka ma sens? Pozdrawiam i dziękuję za wiedzę, która się dzielisz?